Skip to main content

Usługi wykończalnicze


Szeroka oferta możliwości
wykończalniczych
tkanin naturalnych

W Świecie Lnu jesteśmy w stanie sprostać najbardziej wymagającym oczekiwaniom w zakresie usług wykończalniczych tkanin. Poznaj nasze szerokie możliwości lub skontaktuj się z nami w celu personalizacji zamówienia.

Dowiedz się więcej o możliwościach
wykończalniczych tkanin

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami w zakresie możliwości wykończalniczych tkanin
Barbara Kała
Kierownik biura obsługi klientaUsługi wykończalnicze tkanin standardowych

(SUR)

Surowa

Tkanina wykonana z przędzy lnianej, bez dodatków uszlachetniających. Surowy len to klasyczna forma nawiązująca do tradycji sprzed lat.

(P)

Prana

Tkanina poddana zabiegowi prania staje się bardziej miękka oraz stabilniejsza. Prany len wykorzystywany jest w szczególności na odzież, pościele, zasłony oraz dekorację.

(GL)

Gładzona

Tkanina przeprowadzona jest przez wielowałkową gładziarkę tzw. kalander.

(Z)

Zmiękczona

Zmiękczona tkanina posiada kilka zalet takich jak np. zredukowany efekt elektryzowania się, skrócony jest czas suszenia oraz ułatwione jest prasowanie.

(TMM)

Tamblowana na mokro

Proces zmiękczania zwilżonej tkaniny w paśmie pod wpływem gorącego powietrza, który nadaje tkaninie wyjątkowej miękkości. Tkanina staje się pulchna oraz przestrzenna. Jakość procesu zbliżona jest do wykończenia Stone Washed, dzięki tamblowaniu mokrej tkaniny.

(S)

Sanforyzowana

Tkanina, która została przepuszczona przez odpowiednią maszynę, składającą się m.in. z podgrzewanego bębna, oplecionego gumą. Pod wpływem wysokiej temperatury, tkanina zaczyna się kurczyć. Dzięki temu zabiegowi tkanina ma znacznie bardziej ograniczoną kurczliwość.

(ST)

Stabilizowana

Stabilizacja tkaniny polega na specjalistycznym procesie obróbki, którego celem jest wyrównanie naprężeń wewnętrznych.

(BL)

Bielona

Proces bielenia polega na chemicznym wykańczaniu tkaniny, w zależności od jej późniejszego zastosowania. Celem bielenia jest przygotowanie surowej tkaniny do zaplanowanych etapów obróbki. Bielenie usuwa z włókna różne substancje i barwniki naturalne, wydobywając biały odcień tkaniny/przędzy.

(BR)

Barwiona

Proces barwienia polega na połączeniu włókna z barwnikiem przy udziale barwników reaktywnych. Otrzymany kolor jest jednolity na całej długości tkaniny oraz posiada odpowiednie parametry odporności na pranie.

(DCR)

Zadrukowana cyfrowo

Metoda umożliwiająca wykonanie nadruku nawet pojedynczych grafik, bez ograniczeń technicznych. Jedynym ograniczeniem jest dostosowanie rozmiaru grafiki do zadrukowywanej powierzchni. Zadruk możliwy jest tylko na tkaninach z włókien celulozowych (bawełna, len, wiskoza).

(DRP)

Druk pigmentowy

Druk wykorzystujący pastę pigmentową nanoszoną za pomocą sitodruku. Nadruk jest możliwy na praktycznie wszystkich rodzajach tkanin (bawełna, len, poliester). Druk pigmentowy jest bardziej uniwersalny od druku reaktywnego. Umożliwia również zadruk z pastami specjalnymi (m.in. złoto, srebro).

(PFD)

Przygotowana pod druk/barwienie

Tkanina wybielona (najczęściej z dodatkiem podbielacza optycznego), oprana i przygotowana do procesu barwienia/druku. W przypadku wykorzystania tkaniny pod druk cyfrowy reaktywny tkanina wymaga dodatkowej obróbki.

(KR)

Kreszowana

Proces kreszowania polega na gnieceniu tkanin lnianych za pomocą wysokiej temperatury lub pary wodnej. Tkanina nabywa oryginalną strukturę oraz niepowtarzalny charakter – efekt stone washed.

(OG)

Ognioodporna

Tkanina uszlachetniona środkami nadającymi tkaninie właściwości trudnopalne lub niepalne. Aplikacja głównie stosowana dla tkanin technicznych.

(AM)

Apretura Malarska

Nanoszenie na tkaninę specjalnej gruntującej powłoki, ułatwiającej proces malowania.

Usługi wykończalnicze tkanin pod zamówienie indywidualne

(AS)

Apretura skrobiowa

Proces polegający na nadaniu tkaninie sztywności. Apretura skrobiowa jest aplikacją niepermanentną, co oznacza, że nadany efekt po praniu znika. Aplikacja ta odporna jest na działanie podwyższonej temperatury.

(TS)

Tamblowana na sucho

Proces zmiękczania suchej tkaniny w paśmie pod wpływem gorącego powietrza, który nadaje tkaninie delikatnej miękkości. Tkanina staje się pulchna oraz przestrzenna.

(APANT)

Przeciw insektowa

Specjalna apretura pozwalająca zabezpieczyć tkaninę przed owadami. Najczęściej aplikacja ta stosowana jest na tkaninach odzieżowych w celu ochrony przed insektami.

(PG)

Przeciwgnilna

Specjalna aplikacja pozwalająca zabezpieczyć tkaninę przed rozmnażaniem się grzybów gnilnych powodujących osłabienie tkaniny.

(AW)

Apretura winacetowa-usztywniająca

Proces polegający na nadaniu tkaninie sztywności. Apretura winacetowa, w porównaniu ze skrobiową, jest bardziej odporna na pranie.

(WO)

Wodoodporna

Aplikacja zabezpieczająca tkaninę przed dostępem wody. Nie następuje nasiąkanie tkaniny przez wodę. Dodatkowo tkanina daje się łatwo czyścić przy zabrudzeniu typowymi czynnikami brudzącymi (kawa, wino, ketchup, itp.)

(WD)

Wodoszczelna

Aplikacja zabezpieczająca przed przenikaniem wody przez tkaninę. Woda znajdująca się z jednej strony tkaniny nie przechodzi na jej drugą stronę. Aplikacja najczęściej stosowana w tkaninach technicznych (namioty, parasole, plandeki).

(LAN)

Lanolina

Specjalna aplikacja zmiękczająca ze środkami z dodatkiem lanoliny, która nadaje tkaninom naturalny, miękki chwyt. Dodatkowo tkaniny są chłonne (hydrofilne) i przewiewne. Aplikacja ta najlepiej nadaje się do tkanin przeznaczonych na: bieliznę, koszulki, bluzki, ręczniki, pościel.

(SILVER)

Antybakteryjna

Aplikacja antybakteryjna zapobiega niepohamowanemu namnażaniu się bakterii na powierzchni tekstyliów bez naruszania naturalnej równowagi flory bakteryjnej na skórze. Aplikację stosuje się dla: odzieży szpitalnej, bielizny, obuwia, skarpet.

(AVO)

Avocado – składnik zmiękczający i nawilżający

Aplikacja zmiękczająca na bazie olejków z awokado, nadająca tkaninie miękki, miły w dotyku chwyt. Aplikację można stosować dla: tkanin koszulowych i bluzkowych, bielizny, tkaniny pościelowej.

Świat Lnu - Producent tkanin naturalnych

Specjalizujemy się w produkcji tkanin oraz wyrobów naturalnego pochodzenia. Łączymy wieloletnie doświadczenie z nowoczesnym zapleczem technologicznym, kontynuując tradycje naszych przodków.

Nawigacja
Świat Lnu Sp. z o. o., ul. Nadrzeczna 1 A, 58-400 Kamienna Góra, Polska
Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej we Wrocławiu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał zakładowy: 143 500,00 PLN
REGON: 017323023, NIP: 526-25-66-337, KRS: 0000037171
Copyright © Świat Lnu Sp. z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone.