Skip to main content

Usługi wykończalnicze


Poznaj oznaczenia wykończeń tkanin w Świecie Lnu

W naszej krainie znajdziesz bardzo szeroki wybór tkanin lnianych o różnorodnym wykończeniu. Dzięki naszej ściądze dowiesz się w jaki sposób dane wykończenie wpływa na tkaninę i jej właściwości, jakość użytkowania i szerszy wachlarz zastosowań. Poznaj standardowe wykończenia tkanin lnianych oraz takie, które zostały przygotowane pod indywidualne zamówienia klientów.

Usługi wykończalnicze tkanin standardowych

(AM)

Apretura Malarska

Nanoszenie na tkaninę specjalnej gruntującej powłoki, ułatwiającej proces malowania.

(BL)

Bielona

Proces bielenia polega na chemicznym wykańczaniu tkaniny, w zależności od jej późniejszego zastosowania. Celem bielenia jest przygotowanie surowej tkaniny do zaplanowanych etapów obróbki. Bielenie usuwa z włókna różne substancje i barwniki naturalne, wydobywając biały odcień tkaniny/przędzy.

(BR)

Barwiona

Proces barwienia polega na połączeniu włókna z barwnikiem przy udziale barwników reaktywnych. Otrzymany kolor jest jednolity na całej długości tkaniny oraz posiada odpowiednie parametry odporności na pranie.

(DCR)

Zadrukowana cyfrowo

Metoda umożliwiająca wykonanie nadruku nawet pojedynczych grafik, bez ograniczeń technicznych. Jedynym ograniczeniem jest dostosowanie rozmiaru grafiki do zadrukowywanej powierzchni. Zadruk możliwy jest tylko na tkaninach z włókien celulozowych (bawełna, len, wiskoza).

(DRP)

Druk pigmentowy

Druk wykorzystujący pastę pigmentową nanoszoną za pomocą sitodruku. Nadruk jest możliwy na praktycznie wszystkich rodzajach tkanin (bawełna, len, poliester). Druk pigmentowy jest bardziej uniwersalny od druku reaktywnego. Umożliwia również zadruk z pastami specjalnymi (m.in. złoto, srebro).

(DRR)

Druk reaktywny

Druk barwnikami reaktywnymi na tkaninach z włókien naturalnych (len, bawełna) nanoszony za pomocą sitodruku.

(GL)

Gładzona

Tkanina przeprowadzona jest przez wielowałkową gładziarkę tzw. kalander.

(KL)

Klasyfikowana

Tkanina, która przeszła proces klasyfikacji, w którym analizuje i oznacza się błędy powstałe w procesach wykończeniowych.

(KR)

Kreszowana

Proces kreszowania polega na gnieceniu tkanin lnianych za pomocą wysokiej temperatury lub pary wodnej. Tkanina nabywa oryginalną strukturę oraz niepowtarzalny charakter – efekt stone washed.

(OG)

Ognioodporna

Tkanina uszlachetniona środkami nadającymi tkaninie właściwości trudnopalne lub niepalne. Aplikacja głównie stosowana dla tkanin technicznych.

(P)

Prana

Tkanina poddana zabiegowi prania staje się bardziej miękka oraz stabilniejsza. Prany len wykorzystywany jest w szczególności na odzież, pościele, zasłony oraz dekorację.

(PFD)

Przygotowana pod druk/barwienie

Tkanina wybielona (najczęściej z dodatkiem podbielacza optycznego), oprana i przygotowana do procesu barwienia/druku. W przypadku wykorzystania tkaniny pod druk cyfrowy reaktywny tkanina wymaga dodatkowej obróbki.

(S)

Sanforyzowana

Tkanina, która została przepuszczona przez odpowiednią maszynę, składającą się m.in. z podgrzewanego bębna, oplecionego gumą. Pod wpływem wysokiej temperatury, tkanina zaczyna się kurczyć. Dzięki temu zabiegowi tkanina ma znacznie bardziej ograniczoną kurczliwość.

(ST)

Stabilizowana

Stabilizacja tkaniny polega na specjalistycznym procesie obróbki, którego celem jest wyrównanie naprężeń wewnętrznych.

(SUR)

Surowa

Tkanina wykonana z przędzy lnianej, bez dodatków uszlachetniających. Surowy len to klasyczna forma nawiązująca do tradycji sprzed lat.

(TMM)

Tamblowana na mokro

Proces zmiękczania zwilżonej tkaniny w paśmie pod wpływem gorącego powietrza, który nadaje tkaninie wyjątkowej miękkości. Tkanina staje się pulchna oraz przestrzenna. Jakość procesu zbliżona jest do wykończenia Stone Washed, dzięki tamblowaniu mokrej tkaniny.

(Z)

Zmiękczona

Zmiękczona tkanina posiada kilka zalet takich jak np. zredukowany efekt elektryzowania się, skrócony jest czas suszenia oraz ułatwione jest prasowanie.

Wykończenia tkanin lnianych pod zamówienie indywidualne

Na życzenie klienta możliwe jest nadanie tkaninie specjalnego wykończenia, wymaganego pod indywidualne zamówienie.

(APANT)

Przeciw insektowa

Specjalna apretura pozwalająca zabezpieczyć tkaninę przed owadami. Najczęściej aplikacja ta stosowana jest na tkaninach odzieżowych w celu ochrony przed insektami.

(AS)

Apretura skrobiowa

Proces polegający na nadaniu tkaninie sztywności. Apretura skrobiowa jest aplikacją niepermanentną, co oznacza, że nadany efekt po praniu znika. Aplikacja ta odporna jest na działanie podwyższonej temperatury.

(AW)

Apretura winacetowa-usztywniająca

Proces polegający na nadaniu tkaninie sztywności. Apretura winacetowa, w porównaniu ze skrobiową, jest bardziej odporna na pranie.

(ENZYM)

Enzym

Proces enzymowania polega na obróbce tkaniny specjalnym enzymem, który powoduje usunięcie pojedynczych wystających nici, nadając tkaninie gładką powierzchnię.

(ŁUG)

Ługowana

Proces polegający na ługowaniu na napiętych tkaninach, poprzez pęczenie włókien i kurczenie silnie skręconych przędz. Efektem czego jest ziarnista struktura tkaniny lnianej.

(PG)

Przeciwgnilna

Specjalna aplikacja pozwalająca zabezpieczyć tkaninę przed rozmnażaniem się grzybów gnilnych powodujących osłabienie tkaniny.

(PK)

Apretura przeciwkurczliwa

Specjalna aplikacja zabezpieczająca tkaninę przed nadmiernym kurczeniem się tkaniny w procesie prania.

(TS)

Tamblowana na sucho

Proces zmiękczania suchej tkaniny w paśmie pod wpływem gorącego powietrza, który nadaje tkaninie delikatnej miękkości. Tkanina staje się pulchna oraz przestrzenna.

(WD)

Wodoszczelna

Aplikacja zabezpieczająca przed przenikaniem wody przez tkaninę. Woda znajdująca się z jednej strony tkaniny nie przechodzi na jej drugą stronę. Aplikacja najczęściej stosowana w tkaninach technicznych (namioty, parasole, plandeki).

(WO)

Wodoodporna

Aplikacja zabezpieczająca tkaninę przed dostępem wody. Nie następuje nasiąkanie tkaniny przez wodę. Dodatkowo tkanina daje się łatwo czyścić przy zabrudzeniu typowymi czynnikami brudzącymi (kawa, wino, ketchup, itp.)

Nasze nowości

(AVO)

Avocado – składnik zmiękczający i nawilżający

Aplikacja zmiękczająca na bazie olejków z awokado, nadająca tkaninie miękki, miły w dotyku chwyt. Aplikację można stosować dla: tkanin koszulowych i bluzkowych, bielizny, tkaniny pościelowej.

(LAN)

Lanolina

Specjalna aplikacja zmiękczająca ze środkami z dodatkiem lanoliny, która nadaje tkaninom naturalny, miękki chwyt. Dodatkowo tkaniny są chłonne (hydrofilne) i przewiewne. Aplikacja ta najlepiej nadaje się do tkanin przeznaczonych na: bieliznę, koszulki, bluzki, ręczniki, pościel.

(SILVER)

Antybakteryjna

Aplikacja antybakteryjna zapobiega niepohamowanemu namnażaniu się bakterii na powierzchni tekstyliów bez naruszania naturalnej równowagi flory bakteryjnej na skórze. Aplikację stosuje się dla: odzieży szpitalnej, bielizny, obuwia, skarpet.

Dowiedz się więcej o możliwościach
wykończalniczych tkanin

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami w zakresie możliwości wykończalniczych tkanin
Barbara Kała
Kierownik biura obsługi klienta



Świat Lnu - Producent tkanin naturalnych

Specjalizujemy się w produkcji tkanin oraz wyrobów naturalnego pochodzenia. Łączymy wieloletnie doświadczenie z nowoczesnym zapleczem technologicznym, kontynuując tradycje naszych przodków.

Nawigacja
Świat Lnu Sp. z o. o., ul. Nadrzeczna 1 A, 58-400 Kamienna Góra, Polska
Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej we Wrocławiu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Kapitał zakładowy: 143 500,00 PLN
REGON: 017323023, NIP: 526-25-66-337, KRS: 0000037171
Copyright © Świat Lnu Sp. z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone.